2020 Grammy Award Winners

2020 Grammy Award Winners
Winners Announced: January 26, 2020
Held at: Staples Center, Los Angeles
Host: Alicia Keys
Eligibility Year: October 1, 2018 to August 31, 2019.

Record of the Year:
Bad Guy – Billie Eilish

Album of the Year:
When We All Fall Asleep, Where Do We Go? – Billie Eilish

Song of the Year:
Bad Guy – Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Best New Artist:
Billie Eilish

Best Pop Solo Performance:
Truth Hurts – Lizzo

Best Pop Duo/Group Performance:
Old Town Road – Lil Nas X featuring Billy Ray Cyrus

Best Traditional Pop Vocal Album:
Look Now – Elvis Costello & The Imposters

Best Pop Vocal Album:
When We All Fall Asleep, Where Do We Go? – Billie Eilish

Best Dance Recording:
Got to Keep On – The Chemical Brothers

Best Dance/Electronic Album:
No Geography – The Chemical Brothers

Best Contemporary Instrumental Album:
Mettavolution – Rodrigo y Gabriela

Best Rock Performance:
This Land – Gary Clark Jr.

Best Metal Performance:
7empest – Tool

Best Rock Song:
This Land – Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)

Best Rock Album:
Social Cues – Cage the Elephant

Best Alternative Music Album:
Father of the Bride – Vampire Weekend

Best R&B Performance:
Come Home – Anderson Paak featuring André 3000

Best Traditional R&B Performance:
Jerome – Lizzo

Best R&B Song:
Say So – PJ Morton, songwriter (PJ Morton featuring JoJo)

Best Urban Contemporary Album:
Cuz I Love You (Deluxe) – Lizzo

Best R&B Album:
Ventura – Anderson Paak

Best Rap Performance:
Racks in the Middle – Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch & Hit-Boy

Best Rap/Sung Performance:
Higher – DJ Khaled featuring Nipsey Hussle & John Legend

Best Rap Song:
A Lot – Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White,
songwriters (21 Savage featuring J. Cole)

Best Rap Album:
Igor – Tyler, the Creator

Best Country Solo Performance:
Ride Me Back Home – Willie Nelson

Best Country Duo/Group Performance:
Speechless – Dan + Shay

Best Country Song:
Bring My Flowers Now – Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

Best Country Album:
While I’m Livin’ – Tanya Tucker

Best New Age Album:
Wings – Peter Kater

Best Improvised Jazz Solo:
Sozinho – Randy Brecker, soloist

Best Jazz Vocal Album:
12 Little Spells – Esperanza Spalding

Best Jazz Instrumental Album:
Finding Gabriel – Brad Mehldau

Best Large Jazz Ensemble Album:
The Omni-American Book Club – Brian Lynch Big Band

Best Latin Jazz Album:
Antidote – Chick Corea & The Spanish Heart Band

Best Gospel Performance/Song:
Love Theory – Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:
God Only Knows – Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters (for KING & COUNTRY & Dolly Parton)

Best Gospel Album:
Long Live Love – Kirk Franklin

Best Contemporary Christian Music Album:
Burn the Ships – for KING & COUNTRY

Best Roots Gospel Album:
Testimony – Gloria Gaynor

Best Latin Pop Album:
El Disco – Alejandro Sanz

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:
El Mal Querer – Rosalía

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):
De Ayer Para siempre – Mariachi los Camperos

Best Tropical Latin Album:
Opus – Marc Anthony (TIE)
A Journey Through Cuban Music – Aymée Nuviola (TIE)

Best American Roots Performance:
Saint Honesty – Sara Bareilles

Best American Roots Song:
Call My Name – Sarah Jarosz, Aoife O’Donovan & Sara Watkins, songwriters
(I’m with Her)

Best Americana Album:
Oklahoma – Keb’ Mo’

Best Bluegrass Album:
Tall Fiddler – Michael Cleveland

Best Traditional Blues Album:
Tall, Dark, and Handsome – Delbert McClinton & Self-Made Men

Best Contemporary Blues Album:
This Land – Gary Clark Jr.

Best Folk Album
Patty Griffin – Patty Griffin:

Best Regional Roots Music Album:
Good Time – Ranky Tanky

Best Reggae Album:
Rapture – Koffee

Best World Music Album:
Celia – Angélique Kidjo

Best Children’s Album:
Ageless: Songs for the Child Archetype – Jon Samson

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):
Becoming – Michelle Obama

Best Comedy Album:
Sticks & Stones – Dave Chappelle

Best Musical Theater Album:
Hadestown – Reeve Carney, André De Shields, Amber Gray, Eva Noblezada & Patrick Page, principal soloists; Mara Isaacs, David Lai, Anaïs Mitchell
& Todd Sickafoose, producers (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)

Best Compilation Soundtrack for Visual Media:
A Star Is Born – Lady Gaga & Bradley Cooper, Paul “DJWS” Blair, Bradley Cooper, Lady Gaga, Nick Monson, Lukas Nelson Mark Nilan Jr. & Benjamin Rice, compilation producers; Julianne Jordan & Julia Michels, music supervisors

Best Score Soundtrack for Visual Media:
Chernobyl – Hildur Guðnadóttir, composer

Best Song Written for Visual Media:
I’ll Never Love Again (Film Version) (from A Star Is Born), Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron Raitiere, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

Best Instrumental Composition:
Star Wars: “Galaxy’s Edge (Symphonic Suite)” – John Williams, composer (John Williams)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:
Moon River – Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:
All Night Long,Jacob Collier, arranger (Jacob Collier featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)

Best Recording Package:
Chris Cornell, Barry Ament, Jeff Ament, Jeff Fura & Joe Spix, art directors (Chris Cornell)

Best Boxed or Special Limited Edition Package:
Woodstock: Back to the Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive, Masaki Koike, art director (Various artists)

Best Album Notes:
Stax ’68: A Memphis Story, Steve Greenberg, album notes writer (Various artists)

Best Historical Album:
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection, Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)

Best Engineered Album, Non-Classical:
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)

Producer of the Year, Non-Classical:
Finneas, When We Fall Asleep, Where Do We Go? (Billie Eilish)

Best Remixed Recording:
I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix), Tracy Young, remixer (Madonna)

Best Immersive Audio Album:
Lux, Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)

Best Engineered Album, Classical:
Riley: Sun Rings, Leslie Ann Jones, engineer; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet)

Producer of the Year, Classical:
Blanton Alspaugh –

  • Artifacts – The Music of Michael McGlynn (Charles Bruffy & Kansas City Chorale)
    Berlioz: Symphonie fantastique; Fantaisie sur La Tempête de Shakespeare
    (Andrew Davis & Toronto Symphony Orchestra)
    Copland: Billy the Kid; Grohg (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra)
    Duruflé: Complete Choral Works (Robert Simpson & Houston Chamber Choir)
    Glass: Symphony No. 5 (Julian Wachner, The Choir Of Trinity Wall Street, Trinity
    Youth Chorus, Downtown Voices & Novus NY)
    Sander: The Divine Liturgy of St. John Chrysostom (Peter Jermihov & PaTRAM
    Institute Singers)
    Smith, K.: Canticle (Craig Hella Johnson & Cincinnati Vocal Arts Ensemble)
    Visions Take Flight (Mei-Ann Chen & ROCO)

Best Orchestral Performance:
Norman: Sustain, Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

Best Opera Recording
Picker: Fantastic Mr. Fox, Gil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children’s Chorus)

Best Choral Performance:
Duruflé: Complete Choral Works, Robert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston
Chamber Choir)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Shaw: Orange – Attacca Quartet

Best Classical Instrumental Solo:
Marsalis: Violin Concerto; Fiddle Dance Suite, Nicola Benedetti; Cristian Macelaru, conductor (Philadelphia Orchestra)

Best Classical Solo Vocal Album:
Songplay, Joyce DiDonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco)

Best Classical Compendium:
The Poetry of Places, Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers

Best Contemporary Classical Composition
Higdon: Harp Concerto, Jennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra)

Best Music Video:
Old Town Road (Official Movie) – Lil Nas X & Billy Ray Cyrus

Best Music Film:
Homecoming – Beyoncé

 

The post 2020 Grammy Award Winners appeared first on .

[fbcomments]